perjantai 9. joulukuuta 2011

Tuntisuunnitelmat värin ja esineen pohjalta


Tuntisuunnitelma 1/2

Tunnin lähtökohta: sininen

Tunnin tavoite: opitaan sekoittamaan eri sävyjä, osataan liittää väriin tunne, opitaan väriopista sininen, opitaan lämpimien (esim. oranssi) ja kylmien (sininen) sävyjen ero sekä murrettu väri -käsite

Tunnin kulku (45min):

5min järjestäytyminen
5 min tarkastellaan väriympyrää ja keskustellaan erilaisista sävyistä joita on sinisellä värillä, katsellaan värilastuja ja niiden avulla onko kylmiä vai lämpimiä sävyjä
5 min opettaja ohjeistaa tunnin työn. Tehtävänä on maalata tunnetila (ilo, suru) tai tapahtuma (kohtaaminen, jäähyväiset) sinisen sävyjä käyttäen.
20 min maalauksen toteuttaminen
10 min siivous

Eriyttäminen: Pensseleillä, lastoilla ja teloilla voidaan helpottaa tai vaikeuttaa tehtävää. Opettaja voi myös yhdessä oppilaan kanssa keskustella mitä mahdollisuuksia työn toteuttamisessa on, työ voi olla pieni tai iso, niitä voi olla useampi tai vain yksi 

Kiinnostuksen herättäminen, työskentelyilmapiirin ylläpitäminen: Yhteinen keskustelu ennen työskentelyn alkua, virikekuvia tunnetiloista, ihmisten kohtaamisista erilaisista tiloista, joista saa mieleen tunteita tai tapahtumia, tunnilla voidaan myös kuunnella työskentelyn aikana klassista musiikkia ja sen pohjalta maalata

Sähköisten/digitaalisten välineiden käyttö: Väriympyrä voidaan myös näyttää tietokoneelta ja valkokankaalta (tykillä)

Materiaalit, välineet, tekniikat: Väriympyrä, värilastuja (sinisen sävyjä), maalauspaperia

Työskentelytavat: Yhteinen keskustelu, maalaaminen
teippiä, alustoja, pullovärejä ja isoja pensseleitä. Tekniikkana: maalaus 
Lisätehtävät: mahdollinen toinen maalaus eri näkökulmasta kuin ensimmäinen tai ensimmäiselle työlle "pari", jatkotyöstäminen teoksen kanssa (teoksen muokkaaminen, leikkaaminen tms.)
Tunnin koonti/teosten tarkastelu/arviointi: Kun jokainen on saanut työnsä valmiiksi ja ne ovat kuivuneet, keskustellaan yhdessä töistä (ripustetaan näytteille), opettajan apukysymysten pohjalta (jos kesksutelua ei synny itsestään). Voidaan myös arvioida nimettömästi opettajan jakamien positiivisten kommenttilappujen ("hieno tunnelma", "makeimmat sävyt", "kivoin rajaus"...) avulla



Tuntisuunitelma 2/2

Tunnin lähtökohta: Muovinen hiekkalapio
Tunnin tavoite: Opitaan perspektiivi
Tunnin kulku (45min):

5min järjestäytyminen

15min opettaja ohjeistaa yhdenpakopisteen piirtämisen

15min aloitetaan oma piirrustus aiheesta kesämaisema

10min siivous
Integrointi: voidaan integroida musiikkia (kesätunnelmaa) ja maantietoa (kuvia maaseudusta, kaupungista jne.)
Kiinnostuksen herättäminen, työskentelyilmapiirin ylläpitäminen: oppilaille voidaan näyttää opetuksen ohessa kuvia erilaisista maisemista ja voidaan työskentelyn aikana soittaa musiikkia, joka luo tunnelmaa
Sähköisten/digitaalisten välineiden käyttö: opettaja voi näyttää kuvia tykiltä
Materiaalit, välineet, tekniikat: piirrustuspaperia, lyijykyniä, tietokone, viivaimia, tusseja (viimeistelyyn), pyyhekumeja
Työskentelytavat: petustuokion aikana voidaan keskustella, muuten työskennellään itsenäisesti omalla paikalla käyttäen lyijykynää ja viivainta
Lisätehtävät: nopeimmat voivat aloittaa työn viimeistelyn mustilla tusseilla (eri paksuisia) ja lopulta kumittaa lyijykynäjäljet
Tunnin koonti/teosten tarkastelu/arviointi: Työt laitetaan esille ja keskustellaan mistä idea maisemaan tuli, miksi pakopiste on siellä missä se on, kuinka tekijä kokee onnistuneensa, mihin ollaan tyytyväisiä jne..

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti